Başlangıç » Genel » UZUN ÇARŞI’ DA BİR VEDA

UZUN ÇARŞI’ DA BİR VEDA

IMG_2642

        Seneler sonra gelip:

        – Bana o günü tekrar anlatsana, dediğinde nasıl da şaşırmıştım.

      Seninle görüşmediğimiz onca yıl boyunca kafamı ellerimin arasına alıp o günü hiç sorgulamadım. Şimdi yaşanılan o sabahı tekrarlayacak olmak belki benim için de her şeyi daha iyi anlamak için bir fırsat olacak.

      Hatırladığım kadarıyla Uzun Çarşı’ da tezgahı, zahire dükkanlarına bakan kapının oradaki merdiven altına ustalıkla yerleştirilmiş çay ocağında buluşmuştuk. Ben çay ocağına yakın kapıdan girmiştim, sen doğu tarafında caminin hizasındaki kapıyı kullandın . Muhtemel namazını orada kıldın, sallana sallana elinde haftalık siyasi dergiler, iki üç adımda birkaç tanesini ağzına attığın bir avuç fındıkla çıkıp geldin.  Üstü hasır kaplı taburelere oturmuş, bir tanesini de önümüze çekip masa niyetine kullanmıştık. Sen simit almıştın. Ben ortaya bir paket sigara atmıştım. Dükkanlar yeni açılıyordu. Anahtarların ümit dolu şangırtılarla birbirlerine çarparak kilit yuvalarında sıra sıra, telaşla dönüşlerini duyuyorduk. Esnaftan bazıları bize bakıp günün ilk çayının derdine düşmüştü. Orayı severdik. Öğlene doğru kalabalık iyice artar, akşam üzerine kadar hıncahınç bir insan seli o dükkandan bu dükkana akar dururdu. Bazen öyle sıkışık olur, her şey öyle birbirinin içine geçerdi ki, herkes bir başkasının nefesini içine çekmeye, başkasının cümlelerinde geçen kelimelerle konuşmaya mecbur kalırdı. Omuzlar, poşetler, kese kağıtları birbirine sürtündükçe bütün duyular elektriklenir, minik çıtırtılar çıkararak, parıltılar saçarak oradan oraya atlardı. Kokular, renkler, sesler, niyetler çarşının kubbesine yükselir,tahtalardaki çivilere asılmış onlarca şeyle birleşerek karışıp yoğunlaşır, tekrar insanların üstüne rengarenk damlalardan oluşmuş bir kırk ikindi gibi inerdi. Böyle olunca kimyon almaya giden furun kebapçının zaten aklı bir karış havada çırağı elinde kalın bir çift mil ve rengarenk orlon yumaklarıyla dükkana dönüp ustasından sıkı bir azar işitir, yaşlı hacı teyze eve dönüp mutfak tezgahının önünde dikilip yeni aldığı tabakları rafa yerleştirirken, kocasının şaşkın bakışlarını fark etmeksizin, hiç de aşina olmadığı kıvrak bir Kürtçe türküyü mırıldanıp kalçalarını oynatırken buluverirdi kendini. Bazen de çarşı insanın aklını daha da karıştırırdı ve sık sık ellerinde alışveriş listeleriyle oradan oraya gezen ama hiçbir şey  almayı beceremeyen, sanki bir başkasının oynattığı kuklalara benzeyen tipler peydah olurdu. Uzun Çarşı herkesin girişte paltosunu, mantosunu bıraktığı ama çıkışta başkasınınkileri aldığı başıboş, alaca karanlık bir vestiyerdi. İşlerini halledip kendini o hengameden dışarı atan çoğu kişi sanki mezarlık duvarında uzanmış miskin bir kediyi dakikalarca okşamış hissine kapılır, aynı huzuru hissederdi.

       İlk çaylar çabucak bitmiş söylemeden yenileri gelmişti. Bu bir zaman böylece devam etti. Biz içtikçe çaycı getirdi. İkimizde konuşmuyorduk. Etrafımızdaki curcunaya kendimizi kaptırmış bizi içine çekmesine izin vermiştik. Uzun Çarşı’ nın hikayesinde minik çentikler, noktalama işaretleriydik.  Kendimizi çaya, sigaraya vuruyorduk.Daha iyi bir rol kapmak umuduyla çırpınıp duran iki figüran. Şimdilik ücretimiz çayla ödeniyordu. Senin bakışların taburenin  bardaklardan, kül tablasından, kullanılmamış küp şekerlerden arta kalan yerlerine bir şeyler çizmeye başladı.  Söyleyeceklerinin müsvettelerini hazırlıyordun. Bazen birkaç saniye belki de daha kısa bir an bana veya başka bir yerlere kesik bakışlar atıyor sonra yine taburenin hasır sayfasına dönüyordun. Söyleyeceklerini duymak istemediğimden hiç bulaşmamıştım sana. Zaten pek dinleyemezdim ben bildiğin gibi. İki işi bir arada yapamazdım. Hem bu kalabalıkla, hem birazdan yüzleşmek zorunda kalacağım yalnızlıkla başa çıkamazdım. Çay içip beklemek daha kolay gelmişti. Sen de bunu fırsat bildin, uzun uzun düşündün diyeceklerini. Sonra da:

        – Artık seninle görüşmek, arkadaş kalmak istemiyorum, dedin.

        -Neden? diye sordum.

      -Başka bir yol çiziyorum kendime, senin içinde olmaktan hoşlanmayacağın bir yol. Seni tanıyorum. Bana kızacak, vazgeçirmeye çalışacaksın. Seninle uğraşamam. Bu şekilde değil.

        -Sen bilirsin, dedim.

       Üzerine eklenecek bir sözüm yoktu. Sebeplerini daha iyi bilirsem ne değişecekti ki?  Tembeldim ben, yorgundum. Peşine düşmek, kovalamak, yalvarmak… Dostluğumuz bunlarla inşa edilmemişti. Boş yer olmadığı için yanıma oturan bir adamdın sonuçta. Çayını içtin, simidinden bir kaç lokma verdin, sigaramdan otlandın o kadar. -Beni de bekle beraber çıkalım,  diyecek halim yoktu.Kalkarken adisyona elini uzattın.

         -Son çaylar benden olsun, dedim.

     Adımların hızlandıkça belden yukarı kısmın daha çok sallanıyordu. Uzaklaştıkça rüzgarda dalgalanan bir ağaca benzedin  ve dünyanın kıvrımlarına teslim oldun. Sonraki bir kaç gün Uzun Çarşı’ ya gitmedim. Şehirde başka çarşılar, o çarşılarda merdiven altlarında başka çay ocakları, başka kalabalıklar, kepenkleri bana bana kalkan başka dükkanlar vardı. Ama senin tekrar gitmiş olmanı istedim hep. Çünkü sen orayı benden daha çok severdin. Doğu kapısına bitişik çinili camide ikindi namazını kılıp Allah’ına benim için de dua etmeyi, şadırvanın musluklarının üzerine yapıştırılmış aynalarda saçlarını taramayı, her şeye kahve kokusu sinmiş dükkanlardan iç fındık almayı daha çok severdin…

        Sanırım konuşmamızın üzerinden bir hafta geçmişti. Kendimi yine hasır taburede çay içip etrafa bakarken buldum. O gün dükkanların çoğuna yeni mallar geliyordu. İnsan kalabalığının üstüne bir de koliler, kutular eklenmişti. Çaycı siparişleri yetiştiremiyordu. Benden biraz daha genç bir çocuk üzerine eşyalarımı koyduğum tabureyi göstererek:

        -Oturabilir miyim abi? diye sordu

       Eşyalarımı kucağıma alırken başımı olur anlamında salladım. Eline tutuşturulan çayının şekerini karıştırırken bana dönüp,

        -Bazen böyle oluyor, dedi bardağını göstererek… -Şekerden.

   Bardağın üzerinde minik yağ damlacıkları yüzüyor hızla birleşip daha büyük damlacıklara dönüşüyorlardı.

12,03,18

2 thoughts on “UZUN ÇARŞI’ DA BİR VEDA

    • Çok teşekkür ederim. Çarşı aslında hayal ürünüydü. Sizin yazınızda gerçeğiyle karşılaşmak güzel oldu. Bu vesileyle bloğunuzu da takip etmeye başladığım için mutluyum. Sevgi ve saygılarımla. İyi çalışmalar dilerim.

      Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s