Başlangıç » Genel » SKY’ IN SEYİR DEFTERİ – 1. GÜN

SKY’ IN SEYİR DEFTERİ – 1. GÜN

       Bu gün pencerenin önünde oturmuş dışarıyı seyrederken ve dışarıda hiçbir şey olmazken minicik bir örümcek tavandan bakışlarımın ortasına indi. Kocaman gözleriyle bana baktı. Gözlerinden büyümeye başlamış gibiydi. Sanki gözleri büyümeyi bitirince sıra diğer organlarına gelecekti. Bir an sağ patimde bir kımıldanma hissettim ama sonra kendiliğinden geçti, hiçbir şey yapmadım. hem küçük, beyaz bir örümceğe kim neden bir şey yapsındı ki?

     Onu daha iyi inceleyebilmek için göz bebeğimi büyüttüm. Böylece daha az mavi gözlü ama daha iyi görebilen bir kedi oldum. Kıl gibi bir salgıya tutunmuş neredeyse şeffaf bu yaratık belki de günün en heyecan verici olayı olacaktı. ”Aman Allah’ım, lop yumurta kadar sıradan bir gün yaşıyorum.” diye geçirdim içimden. Bilirsiniz işte yatılı okul yemekhanelerinde , ekmek arası nevale satan bakkallarda, her şey dahil otellerin kahvaltı büfelerinde üst üste duran birbirinin tıpkısı, saatlerce pişmekten içleri morarmış, soyulur soyulmaz sıradanlığının kokusuyla her şeyi, her yeri dolduran sayısız yumurtadan biriydi bu-gün. Ve ben bir pati darbesiyle onu kimsenin erişmeyi beceremediği ya da erişmeye uğraşmadığı şu duvarın dibinde sessizce barınmayı sürdüren tozdan ve ölülerden oluşan üçgen prizmanın içine yollayabilirdim.

     Bu arada o tozdan prizma bu evdeki en sinsi şey. Varlığının ve onu nasıl sürdüreceğinin tamamen farkında. Ne parkede belli bir sınırı aşıyor ne de duvardaki ahşap çıtada çok fazla yükseliyor. Herkesin bildiği ama kimsenin ne isim koyacak kadar sevdiği, ne de lakap takacak kadar gıcık olduğu bir şey olmayı başararak devam ettiriyor yaşamını. Benim tekrarlayan günümün içinde aykırı macerasını yaşıyor. Hassas bıyıklarım çabasının yaydığı titreşimleri algılıyor.

    Örümcek benden sıkıldı. Kendini usul usul yukarı çekiyor. Gözleri kocaman ve alıngan. Şeffaf bedeninden günün son parlak ışıkları süzülüp gözlerime çarpıyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s